Enerji: kavganın kağnağı olan gaz

چاپ
1 Nisan 2022

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, 25 Mart'ta, Rus gazının yerini alan Amerikan kaya gazı teslimatlarında çok önemli bir artış sağlayan yeni bir enerji anlaşması yaptığını açıkladı. Bu anlaşma, Rus devletinin ve Amerikan burjuvazisinin Avrupa'da gaz dağıtımı konusunda yıllardır yürüttüğü ekonomik savaşta atılmış bir adımdır.

Anlaşma, bu yıl teslimatlarda 15 milyar metreküp, gelecek yıla göre ise 50 milyar artış öngörüyor. Buna karşılık, Avrupa daha önce Rusya'dan yılda yaklaşık 150 milyar metreküp gaz ithal etti. Aynı zamanda, daha pahalı olan Amerikan kaya gazı Avrupa'da nispeten az sattı.

Amerikan emperyalizmi bu durumdan memnun olmaktan uzak olduğu için, yıllardır gaz şirketlerinin Avrupa pazarına erişmesini engellemek için çeşitli baskılar uygulamaktadır. Özellikle ABD hükümeti, Rus Gazprom şirketine ait olan ve Rus gaz ithalatını Almanya'ya iki katına çıkarmayı mümkün kılacak olan Nord Stream 2 doğal gaz boru hattının inşasına karşı çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya'dan ve diğer bazı Avrupa ülkelerinden, Amerikan gazının Rus gazı pahasına ithal edilmesine izin veren ağır yatırımlar olan özel LNG terminallerinin inşasını elde etmeyi çoktan başarmıştı. Sahada, Nord Sream 2 üzerinde çalışan Alman mühendisler, Amerikan casuslarından alınan fiziksel tehditlere tanıklık ettiler ve bu, yaşanan baskılar hakkında bir fikir veriyor.

Yeni tamamlanan yeni doğalgaz boru hattı, Ukrayna'nın Rus ordusu tarafından işgal edilmesinin ardından Şansölye Olaf Scholz hükümeti tarafından kapatıldı. Böylece Amerikan şirketleri Gazprom'a karşı savaşlarını kazandılar.

Bu nedenle Ukrayna'daki savaş, Amerikan emperyalizminin Rusya'nın ekonomik konumlarını değiştirmesi için bir fırsattır. Bu iki güç arasındaki askeri, siyasi ve ekonomik gerilimlerin ciddiyeti, NATO'nun Rusya sınırlarındaki askeri üslerinin güçlenmesine de yansıdı. Son adım Putin tarafından atıldıysa da, bunun nedeni bu bağlamda anlaşılmalıdır.

Ancak yeni gaz durumunun yansımaları gelecekte de görülecektir. Avrupa pazarı, gaz devlerinin rekabetinin merkezinde yer alıyor ve öyle kalmaya da devam edecek. Rakamlar, ABD kaya gazı ithalatının, Avrupa ülkeleri ile istikrarsızlaşma arasında bir gerginlik nedeni olacak olan Rus gazının yerini almak için yeterli olmayacağını gösteriyor. Bu nedenle, eski kıtadaki savaş riskleri azalmaktan uzak, daha da ağırlaşıyor.

01.04.2022 LO